Przejdź do treści
Działania i rezultaty

Zapotrzebowania rynku pracy na zawody, kwalifikacje i umiejętności (badania)

Coroczne 3-etapowe ogólnopolskie badania w środowisku pracy u pracodawców zatrudniających w dziedzinie automatyka przemysłowa będzie wykonywane raz do roku (2024 i 2025) przez partnera BCU: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji w Radomiu.

Celem badań w ramach:
  1. Etapu 1 było przeprowadzenie identyfikacja zawodów, stanowisk pracy, obsługiwanych maszyn, wymaganych kompetencji i umiejętności powiązanych z dziedziną automatyka przemysłowa.
  2. Etapu 2 – przeprowadzenie diagnozy zapotrzebowania rynku pracy na zawody, kwalifikacje i umiejętności w dziedzinie automatyka przemysłowa z uwzględnieniem opisów wymagań stanowisk pracy sporządzonych w 1 etapie badań.
  3. Etapu 3 – przeprowadzenie identyfikacji luk kompetencyjnych pracowników zatrudnionych u pracodawców w dziedzinie automatyka przemysłowa z uwzględnieniem opisów wymagań stanowisk pracy sporządzonych w 1 etapie badań.
Czytelnik po zapoznaniu się z zawartością zamieszczonych poniżej raportów uzyska odpowiedzi m.in. na poniższe pytania:
  1. Na jakich stanowiskach pracy są zatrudniani pracownicy w branży powiązanej z automatyką przemysłową?
  2. Jakie są wymagania kompetencyjne na stanowiskach pracy u pracodawców zatrudniających w dziedzinie automatyka przemysłowa?
  3. Jakie maszyny i urządzenia obsługują absolwenci szkół zawodowych zatrudnieni u pracodawców działających w dziedzinie automatyka przemysłowa?
  4. Jakie jest zapotrzebowanie rynku pracy na zawody, kwalifikacje i umiejętności w dziedzinie automatyka przemysłowa?
  5. Jakie luki kompetencyjne posiadają pracownicy zatrudnieni na stanowiskach pracy u pracodawców w dziedzinie automatyka przemysłowa?

Efektem końcowym badania będzie publikacja 2 raportów w formie drukowanej i cyfrowej zawierająca konkluzje z badań ukierunkowane m.in. na . rozbudowę oferty edukacyjnych BCU Nr 2 w Radomiu zgodnie z potrzebami rynku.

Rezultaty:

Raport zbiorczy z badań w roku 2024 – Zapotrzebowanie rynku pracy na zawody, kwalifikacje i umiejętności w dziedzinie: automatyka przemysłowa

Plik PDF do pobrania [16,9 MB]

Prowadzone badania wpisują się w poniższy obszar działalności BCU:

Obszar II. DZIAŁALNOŚĆ INTEGRUJĄCO-WSPIERAJĄCĄ
2.3. Coroczne pozyskiwanie informacji od pracodawców dotyczących zapotrzebowania rynku pracy na zawody, kwalifikacje i umiejętności w danej dziedzinie

Najnowsze wpisy

Wszystkiego najlepszego Drogie Panie

Z okazji Dnia Kobiet pragniemy wyrazić naszą wdzięczność i uznanie dla Waszej pracy, pasji oraz zaangażowania. Życzymy Wam, aby każdy dzień był pełen uśmiechu, sukcesów i satysfakcji. Niech otacza Was szacunek, życzliwość i wsparcie, a marzenia spełniają się nie tylko od święta.

30-godzinne szkolenie z programowania robotów przemysłowych w BCU2

W dniu 25 stycznia 2025 r. w Branżowym Centrum Umiejętności Nr 2 w Radomiu rozpoczęło się kolejne szkolenie dedykowane dorosłym uczestnikom: „Obsługa i programowanie robota przemysłowego”. Podczas 30 godzin zajęć uczestnicy będą zdobywać praktyczne umiejętności programowania ruchów robota, tworzenia specjalistycznych programów oraz obsługi systemów. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu otrzymają Branżowy Certyfikat Umiejętności.